Kombi Yakıt Tasarrufu

kombi yakıt tasarrufu nasıl sağlanır

Kombi Yakıt Tasarrufu

Malum, kış ayına girmiş bulunuyoruz. Kış aylarını en tasarruflu bir şekilde nasıl atlatabiliriz. Sadece kombi özelinde alınacak basit önlemlerle doğal gaz faturasını yılık yüzde otuz düşürmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Peki bunu nasıl başaracağız? İşte ayrıntılar şu şekilde anlatılabilir? Türkiye’ de geçen yıl doğal gaz tüketiminin on dört buçuk milyar metre küpü konutlarda gerçekleşti. Hane başı ortalama doğal gaz tüketimi ise, dokuz yüz elli, bin metre küp oldu. Isınma amaçlı doğal gaz kullanan tüketiciler yıllık, 1500-1700 arası fatura ödemesinde bulundu. Bu paranın cepten daha az veya daha çok çıkmasını sağlayansa evdeki ısı sisteminin kalbi olan kombi. Peki, kombi yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Tasarrufun Başı Yoğuşmalı Kombi

Evlerde on beş milyon adet kombi kullanılıyor. Ortalama kombi ömrü ise, 15-17 yıl arasında değişiyor. 20 yıla ulaşan örneklerde mevcut. On beş milyon kombinin ise, sadece üç milyonu yoğuşmalı. Geri kalanlar daha çok enerji harcayan, konvelsiyonel olarak tabir edilen kombilerden oluşuyor. Haliyle doğal gaz tüketimi de fazla oluyor. Yaşlı bu cihazlar, daha düşük ısı verimliliğiyle elektrik ve gaz maliyetinin artmasına neden oluyor. Gaz maliyetini daha aza indirmenin çeşitli yolları da mevcut. Bunlardan en önemlisi ise, periyodik bakım. Peki, kombi periyodik bakımı nasıl yapılmalı?

Periyodik Bakım Nasıl Yapılır?

Havaların serinlemeye başladığı bu günlerde, kasım ayından önce kombilerin elden geçirilmesi, hem hayatidir, hem de daha düşük faturalar için gerekli. Düzenli periyodik kombi bakımları yüzde otuzlara varan enerji ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Periyodik kombi bakımının tüketiciye sağladığı en büyük katkı kombinin ömrünü uzatması. Kısaca kombi periyodik bakımı, kombi içinin açılması ile yapılır. İçeride bulunan birikmiş tozlar varsa, tozlardan arındırılır. Kombi su akıtıyor mu bakılır, kombi bacasında bir sıkıntı var mı diye gözlenir. Elektrik hatları kontrol edilir. Yani, kısaca kombi elden geçirilir. Bu noktada, kombi periyodik bakımı nasıl yapılmalı? sorusunu da cevapladıktan sonra kombi yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? ona bakalım.

maddi tasarruf

Kombi Yakıt Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Kombi alırken tercih edilen markanın, güçlü bir servis imkanı olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Kombiniz hangi marka olursa olsun, bakım için mutlaka markanın yetkili servisini tercih edin. Merdiven altı olarak tabir edilen ve kendilerini servis noktası olarak gösteren  firma ve kişilere itibar etmeyin. Bu şekilde davrandığınız taktirde, kombi yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? sorusunu da cevaplamış olacaksınız. Kombilerde en büyük mağduriyet servis dışında hizmet alımlarından kaynaklanıyor. Üstelik bunun maliyeti de bir hayli yüksek. Yetkili servislerin kombi bakım maliyetleri ürün, model ve markalara göre değişkenlik gösterebiliyor.

Yoğuşmalı Kombi Oldukça Avantajlı

Yoğuşmalı kombilerde avantaj oldukça fazla. Yasal olarak yeni satılan kombilerin yoğuşmalı olması gerekiyor. Ancak önceden yoğuşmasız olarak alınan birçok kombi var. Bu cihazların yoğuşmalı kombilerle değişimi yüzde otuza varan enerji ve yakıt tasarrufu sağladığı için önemli. Tüm bunlara ek olarak kombinizin ideal basınç değeri, bir derecenin etkisi, filtre ve radyatör suyunun değişmesi, kapalı dolapta olması, baca temizliğinin sağlanması ve oda termostatın olması, metrekareye göre seçimin yapılması, ikinci elden uzak durulması, sessizlik  ve kolay kullanım sağlayan kombilerin tercih edilmesi kombi tasarrufunda büyük önem sağlayan detaylar olarak karşımıza çıkıyor.